Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Rok 2011 zakończony

Kończy się kolejny rok ciężkiej pracy, zasłużonego wypoczynku oraz koljnych zmian. Rok bractwo zalicza do udanych, w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy udało nam się odwiedzić jeszcze kilka szkół oraz wykonać kilka pokazów w naszym mieście. W grudniu zorganizowaliśmy manewry, które od tego czasu wpisujemy w nasz comiesięczny harmonogram. Mamy nadzieję, że kolejny rok będzie obfitował w jeszcze więcej zarówno wyjazdów, jak i owocnej pracy. W roku 2011 opuścili nasze szeregi Rycerz Mariusz wraz z żoną Kasią. Bractwo pomimo przemian, nadal stawia sobie dużo celów, które jednak ciężko będzie zrealizować własnymi środkami. Ale od czego mamy siebie nawzajem? Kończy się 16 rok naszego istnienia, dla jednych szmat czasu, dla innych dopiero początek przygody. A dla nas? Dał Bóg dzień, da i radę...

Zakończenie sezonu 2011

ognisko

W minioną niedzielę oficjalnie zakończyliśmy sezon wyjazdów 2011. Uroczyste zakończenie sezonu tradycyjnie zorganizowaliśmy w Villa Carota, gdzie podczas ceremonii został zaprzysiężony nowy zastępca chorążego Maciej Tkaczyk. Nowy zastępca chorążegoWieczór obfitował w wiele zaszczytów, m.in. Marta Karwowska uzyskała stopień dwórki, a Dawid Sadowski został wyniesiony do stopnia Wasala przez Rycerza Piotra Marchewkę. Powołany został również nowy poczet w bractwie pod dowództwem obecnego mistrza Radosława Spychalskiego.

Suchacz - Inscenizacja bitwy morskiej na Zalewie Wiślanym

fot. Małgorzata Kraszewska

W ostatni weekend nasze bractwo odwiedziło Gdańsk. Niestety impreza pokrywała się z inną odbywającą się również na terenie trójmiasta co wprowadziło mały zamęt wśród uczestników i ogólnie utrudniało to organizację imprezy. Turniej odbywał się między blokowiskami, co też pozostawiało wiele do życzenia, ale na przyszły rok organizatorzy obiecali lepszą organizację, miejsce i datę, trzymamy za słowo! ;)

Festyn w Czarnej Wodzie

Czarnylas

Dziś mieliśmy przyjemność występować na festynie w Czarnylesie organizowanym przez naszego przyjaciela Krzysztofa Gdańca z grupy Forty Degrees. Podczas festynu było tyle atrakcji dla najmłodszych, że nie sposób zliczyć, wśród nich nasze skromne obozowisko. Dzieci mogły rysować kredą na parkingu, pograć w ogromne bierki, puszczać wieeeelkie bańki mydlane czy zrobić sobie przepiękny malunek na twarzy. Uśmiech dziecka - bezcenne ;)

I Otwarty Gdański Turniej Rycerski

Suchacz

9 września pojechaliśmy do Suchacza, aby wziąć udział w Inscenizacji bitwy morskiej na Zalewie Wiślanym. Po niedługiej podróży dotarliśmy na miejsce. Zaskoczyła nas niska frekwencja uczestników. Wieczorem, po rozstawieniu namiotów udaliśmy się obejrzeć PWRy . Poziom walczących był dosyć wysoki i całkiem przyjemnie patrzyło się na poszczególne starcia. Następnego dnia odbył się turniej miecz + tarcza oraz turniej łuczniczy, jednak my zajęliśmy się grą w bulle we własnym gronie. Po tych konkurencjach poszliśmy na koncert Grupy Radnyna, potańczyliśmy trochę, a później bawiliśmy się z dziećmi. Suchacz2Przed samą inscenizacją słuchaliśmy muzyki zespołu Percival, a zaraz po niej można było obejrzeć pokaz sztucznych ogni oraz fireshow. Zasypialiśmy przy akompaniamencie muzyki biesiadnej :P. Ostatniego dnia spakowaliśmy się, obejrzeliśmy turniej piątek bohurtowych, pożegnaliśmy się ze wszystkimi starymi i nowymi znajomymi i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. A zapomniałabym dodać: gulasz z makaronem rządzi :P .

X Turniej Łuczniczy w Villa Carota - obóz historyczny.

Obóz historyczny w Villa Carota

W sobotę 27 sierpnia Starogardzkie Bractwo Rycerskie pod patronatem Pocztu Rycerza Piotra Pawła Marchewki zorganizowało w Lipinkach Szlacheckich turniej rycerski. Odbyły się turnieje łuczniczy, bojowy, walk pokazowych, na Machinach Pagińskiego oraz nowość turniej kurczaka, ale szczegóły tego znają jedynie uczestnicy,Obóz historyczny w Villa Carota i tak zostanie aż do następnego turnieju, który mamy nadzieję że wbrew licznym trudnościom odbędzie się również w przyszłym roku. Konkurencje turniejowe trwały całą sobotę, wieczorem zaś odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz wewnętrznaObóz historyczny w Villa Carota uroczystość naszego bractwa: wynoszenie do wyższych stopni oraz zaprzysiężenie nowego ciała zbrojnego w naszym bractwie, a mianowicie Gwardii Przybocznej Mistrza Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego. Do stanu dwórki została wyniesiona siostra nasza Gosia,Obóz historyczny w Villa Carota a w skład nowo utworzonej gwardii weszli Nabi i Tusty z dwódcą na czele Drussem. Wszystkie te osoby długo czekały na zaszczyty, których teraz dostąpili, i oby nie ustawali w dążeniach sławiących bractwo i ideały średniowieczne.

X Turniej Rycerski o pierścień Księżnej Anny na zamku w Liwe

Zamek Liw

W ostatni weekend nasze bractwo miało przyjemność wziąść udział w jednym z najlepszych turniejów w całej Polsce. Mowa tu o zamku w Liwie, gdzie Bractwo Rycerskie Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej wraz z Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie organizuje już poraz dziesiąty tak zacną imprezę. Udział wzięło wiele grup z całej Polski, konkurencji i atrakcji nie brakowało, a pogoda dopisała tak dobrze jak tylko mogła, choć zapowiadała klęskę ;) Nasze bractwo choć pojechało w mocno okrojonym składzie zdobyło dyplomy za truniej bardów oraz fireshow, a każdy z uczestników imprezy otrzymał pamiątkowe badgesy. Miło wracać w gościnne mury Liwu, oby za rok pojechała nas tam większa reprezentacja...

II debata na temat Grodziska średniowiecznego Owidz

Dziś odbyła się kolejna, druga już debata w sprawie nowo powstającego grodziska Owidz. Znacznie mniejsza niż ostatnio grupa zebrała się aby omówić możliwości i zagrożenia jakie stoją przed Grodziskiem w najbliższej przyszłości po otwarciu. Padło kilka konkretów, kilka pomysłów, oraz propozycji działań, jakie odbywać się będą - lub powinny - na grodzisku. Nasze bractwo zostało zaproszone wstępnie do współpracy i do pomocy w stworzeniu oferty grodziska. Mamy nadzieję, że tym razem nasze wysiłki zostaną docenione i do skutku dojdą pomysły, które ożywią grodzisko.

Piknik historyczny w Wejherowie

Wejherowo

Tym razem nasze bractwo na zaproszenie Braci Rycerskiej Kerin miało przyjemność gościć w Wejherowie na pikniku historycznym. Impreza pozostawiła w nas bardzo miłe odczucia, cały dzień spędziliśmy w zasadzie na jednej wielkiej żywej lekcji historii, która zwieńczona była inscenizacją i bitwą, w której nie zabrakło również płonących chat ;). Po zakończeniu działań podczas pikniku dodatkową atrakcją dla naszych obu grup były mokre aczkolwiek bezkrwawe starcia ze strażakami, której w naszym bractwie są już małą tradycją. Oby więcej takich wyjazdów!

Rok 1414. Zakon w oblężeniu.

Zakon w oblężeniu

W minioną niedzielę nasze bractwo miało okazję wziąść udział w inscenizacji pt: "Rok 1414. Zakon w oblężeniu." Inscenizacja miała miejsce na zamku w Toruniu. 14 osób ze Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego wspierało tą imprezę. Imprezę zaliczamy do udanych pomimo kilku organizacyjnych niedociągnięć i liczymy w przyszłym roku na jeszcze większe atrakcje.

Manewry rycerskie w Lipinkach Szlacheckich

Manewry rycerskie

W sobotę 30 lipca Starogardzkie Bractwo Rycerskie zorganizowało w Lipinkach Szlacheckich manewry rycerskie. Były to drugie w tym roku (pierwsze odbyły się w Dolinie Zgniłych Mostów w Gdańsku), w których braliśmy udział. Pogoda dopisała, dzięki temu moglismy zarówno rozbić obóz jak i czynnie - wspólnie z przybyłymi gośćmi - doskonalić rzemiosło w strzelaniu z łuku oraz walkach bojowych. Wśród atrakcji nie zabrakło np. wycieczki na powstające niedaleko grodzisko Owidz.Manewry rycerskie

Głównym celem jednak były manewry bojowe. Dziewięciu wojów w pełnym rynsztunku stawiło się aby ćwiczyć umiejętności bojowe, oprócz starć grupowych w różnych konfiguracjach odbyły się między innymi ćwiczenia mające na celu obezwładnienie przeciwnika, powalenie go oraz zapasy. Po zakończonych zmaganiach przyszedł czas na wspólne kiełbaski przy ognisku i powrót do domu.

Debata w sprawie Grodziska Średniowiecznego Owidz

Owidz

We wtorek 26 lipca odbyła się debata dotycząca pomysłów na funkcjonowanie grodziska średniowiecznego w Owidzu. Mieliśmy nadzieję, że uda nam się dołożyć swoją cegiełkę do pomysłów dotyczących działania grodziska, gdyż próżno ich szukać było u proponowanego zarządcy. Nasza w opini wielu zgromadzonych owocna praca jednak niestety nie przyniosła nam oczekiwanej satysfakcji, gdyż okazało się, że szkielet na którym opierają się założenia funkcjonowania grodziska pochodzi właśnie od nas, ale został on zwyczajnie skopiowany i przedstawiony jako założenia innego autorstwa.Owidz

Dodatkowo oryginał tego projektu, który przedstawiliśmy podczas debaty w naszej grupie roboczej "zniknłął". Być może przez przypadek ktoś go schował, ale przypadkiem nie jest wierna kopia tego co zawierał nasz projekt w założeniach działań na grodzisku. Dodać jako ciekawostkę można, że projekt ten w pażdzierniku 2007 został przedłożony do Muzeum Ziemi Kociewskiej, Urzędu Gminy oraz LGD Chata Kociewie. Urząd Gminy oraz LGD Chata Kociewie utrzymują, że aż do tego roku nie wiedzieli, że Starogardzkie Bractwo Rycerskie jest zainteresowane grodziskiem, oraz twierdzono, że czekamy "z założonymi rękoma", jak to ujęto w lokalnej prasie w wypowiedzi pracownika UG. Ciekawe tylko dlaczego to nasz projekt bez naszej wiedzy od 3 lat jest podstawą do tworzenia planów działań i zagospodarowania Grodziska Owidz, a nas ciągle owija się w bawełnę...

Wycieczka do Pruszcza Gd. na faktorię rzymską

Faktoria handlowa

W sobotę 23 lipca bractwo niewielką grupą wybrało się na wycieczkę do Pruszcza Gdańskiego. Postanowilismy zwiedzić pobliską Faktorię Handlową, osadę z czasów rzymskich. Budynki i cała infrastuktura obiektu zrobiły na nas ogromne wrażenie. Wiele się działo, ani my ani dzieci się nie nudziły. Ciekawe prezentacje filmowe i multimedialne w budynkach wystawienniczych dopełniały całemu zachwytowi. Bardzo nam się podoba faktoria, szkoda że nasz Owidz nie zapowiada się tak ciekawie...

II Zlot Pojazdów Dawnych w Starogardzie Gd.

zlot

W piątek 22 lipca nasze bractwo wykonało pokaz podczas II Zlotu Pojazdów Dawnych. Zaprezentowaliśmy kilka walk i tańców, opowiedzieliśmy o naszym rzemiośle i... obejrzeliśmy sporo ciekawych maszyn, które przybyły na zlot. Bardzo miła atmosfera oraz kiełbaski przy wspólnym ognisku uświetniły wieczór. Jak to mówią, przyjemne z pożytecznym ;)

Grunwald i już po...

Grunwald 2011

W tym roku na pola grunwaldzkie przybyło od nas 21 osób. 7 osób wyszło do bitwy jako zbrojni i z niej 7 wróciło. Duża część członków bractwa spędziło na Grunwaldzie cały tydzień poprzedzający bitwę. W tym roku pogoda była bardziej przyjazna zarówno dla uczestników Dni Grunwaldu jak i dla turystów. Jak zwykle nie brakowało atrakcji, a my jak zwykle byliśmy częścią obozu Artystów i Kuglarzy.

I Turniej w Mińsku Mazowieckim

Mińsk Mazowiecki

W miniony weekend nasza ekipa odwiedziła Mińsk Mazowiecki. Ponad 10h drogi opłaciło się, członkowie naszego bractwa zajęli I miejsce w turnieju FireDance (Czaki - Dariusz Wiśniewski) oraz I miejsce w turnieju bojowym (Tusty - Karol Borzyszkowski). Jako nagrodę otrzymali srebrne podkowy, z czego niezmiernie są zadowoleni. Koljna pamiątka, która przez lata będzie im przypominać o wspaniałej imprezie, w której przyszło im uczestniczyć. Ze swojej strony nadmienię, że impreza na bardzo wysokim poziomie. Cały czas padało, a pomimo tego zebrane tam towarzystwo świetnie się razem bawiło. Z wielką tęsknotą wspominamy Mińsk, i mamy nadzieję że w przyszłym roku równie dobrze będziemy mogli ugościć naszych przyjaciół spod stolicy ;).

Bieg na orientację

Wczoraj nasz kanclerz Kędzior (Łukasz Nocoń) zorganizował wraz z Drussem (Jarosławem Makiła) bieg na orientację z dodatkowymi atrakcjami ;). Udział wzięło pięć dwuosobowych drużyn, a zwycięzcami okazała się drużyna Pogromcy w składzie Pafi i Michu. Pozostałe 4 drużyny deptały im po piętach, jednak nie udało im się dorównać Pogromcom. Atrakcji o różnym poziomie trudności nie brakowało, toteż uczestnicy z dużym zadowoleniem brali udział w zmaganiach. Bieg zakończył się wspólną integracją, a uczestnicy nie mogą się już doczekać kolejnego przedsięwzięcia.

Pokaz LOK

Pokaz dla LOK

W sobotę 18 czerwca odbyły się pokazy w Bietowie podczas imprezy organizowanej przez Ligę Obrony Kraju ze Starogardu Gdańskiego. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody pokazy odbyły się zgodnie z planem. Oprócz naszych pokazów odbywały się też zawody strzeleckie, w których m.in. wzięli udział członkowie naszego bractwa. Wyniki przemilczymy, ale spróbować było warto ;)

Dom Dziecka

Dom Dziecka w Starogardzie Gdańskim

Dziś gościliśmy w Domu Dziecka w Starogardzie Gdańskim. Przeprowadziliśmy krótką lekcję historii, pokazaliśmy walkę, a wspólnie z wychowankami i gośćmi tańczyliśmy w rytm średniowiecznej muzyki. Pomimo okrojonego składu z naszej strony, stanęliśmy chyba na wysokości zadania. Uśmiechy na twarzach dzieci zagościły, więc cel został osiągnięty. Liczymy na dalszą współpracę ;)

Wyprawa na Zamek - Grodziec II

Eskalibur, skarb Grodźca zdobyty

W ostatni weekend nasze bractwo w sile 9 osób udało się na południe Polski, do Grodźca w gościnę na tamtejszy Zamek. Wzięliśmy udział w turnieju, który miał tam miejsce. Wspaniała magia Grodźca dała się odczuć już w okolicach zamku, zapierając dech w piersiach już po przybyciu i podczas zwiedzania murów i zakamarków zamku. Organizatorzy zapewnili masę wspaniałych konkurencji i rozrywek, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. My zaś pochwalić się możemy zdobyciem skarbu, zakutego w skałę "Eskalibura", który jest najwspanialszą pamiątką, jaką do tej pory udało nam się przywieźć z wieloletnich wypraw. Również w turnieju bojowym udało się pokazać od najlepszej strony, gdzie nasz woj, Karol Borzyszkowski zajął I miejsce w turnieju, gdzie startowało do boju 12 uczestników. Wspaniałe wspomnienia mam będą nam towarzyszyć jeszcze na długo po powrocie do domu.

Dzień Dziecka razy kilka

3 czerwca na zaproszenie nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Starogardzie Gdańskim zorganizowaliśmy pokazy dla dzieci z tej szkoły. Dzieci był zafascynowane przybyłymi rycerzami, jednak wszystko co dobre szybko się "nudzi" ;) Tym razem (!) nie zrobiliśmy furory, ale następnym razem zrobimy więcej hałasu aby zaciekawić dzieci ;)Następnego dnia zrobiliśmy pokaz w Trzcińsku dla uczniów tamtejszej szkoły, również z okazji Dnia Dziecka. Tym razem zjawiliśmy się większą ekipą, dzięki czemu moglismy zaprezentować więcej możliwości i umiejętności. Pokaz uważamy za bardzo udany, dzieci i nauczyciele również, mamy nadzieję, że częściej będziemy mieli taką widownię.

Prace sezonowe

Prace w Janowie

Dziś zamiast standardowego spotkania w SCK-u z uwagi na bardzo napięte terminy weekendów postanowiliśmy spotkać się wspólnie na świeżym powietrzu i przygotować nowe kozły, ławki i stoły. Przybyło sporo chętnych osób do pracy, zajęć nie brakowało, a praca szła bardzo płynnie ;).Prace w Janowie

Po raz kolejny wspólna praca przyniosła sporo zadowolenia i zabawy. Nie zdążyliśmy zakończyć wszystkich prac, ale już są zaplanowane kolejne ;). Sezon już w pełni, więc musimy się sprężać. Terminarz wyjazdów dostępny na naszym forum obfituje w mnóstwo wyjazdów, dobre rozplanowanie czasu i sił pozwoli sprawnie na wykonanie planu na ten rok.

"Zielono Mi"

Plac Farmaceutów

Dziś gościliśmy na Placu Farmaceutów biorąc udział w projekcie "Zielono Mi" zainicjowanym przez Panią Danutę Kozikowską. Więcej o projekcie można dowiecie się z krótkiego filmiku klikając tutaj. Starogardzkie Bractwo Rycerskie wzięło udział dwukrotnie w pokazach organizowanych w ramach projektu "Zielono Mi" (pierwszy raz podczas tzw. Dnia Latawca ubiegłego roku). Dzięki wspaniałej atmosferze i wspaniałym ludziom dzieci, do których kierowane były festyny na pewno miło i orginalnie spędziły czas, co zresztą można zauważyć po uśmiechniętych twarzach na wielu zdjęciach z relacji z imprezy na kilku portalach. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć własną cegiełkę do tego uśmiechu.

Pokaz w Parku Miejskim

Miś Uszatek

W sobotę 28 maja mieliśmy okazję pokazać się dzieciom w Parku Miejsim, gdzie odbywał się festyn z okazji Dnia Dziecka. Atrakcji była cała masa, dmuchane zamki, wata cukrowa, baloniki, występy artystyczne oraz... rycerskie :). Jak zwykle zaprezentowalismy kilka tańców oraz walk, przy stoisku można było nabyć pamiątkową monetę z logo naszego bractwa, przymierzyć kolczugę i obejrzeć broń i stroje. Dzieci przewinęła się cała masa. Cieszy fakt, że dzieci wciągały do wspólnej zabawy rodziców ;)

Rusza nowa strona!

Od dawna Starogardzkie Bractwo Rycerskie próbowało uruchomić nową stronę internetową. Prace nad stroną przeciągały się, ze względu na ograniczone możliwości grupy. Jednak po wielu staraniach i godzinach wspólnej wytężonej pracy udało się uruchomić stronę w obecnej formie. Wszelkiego rodzaju braki będziemy starać się uzupełniać na bieżąco, a uwagi odnośnie strony kierowane pod adresem kanclerzsbr@o2.pl na pewno będą rozpatrzone. Będziemy wdzięczni za uwagi i wskazówki dotyczące strony. Wraz ze startem nowej strony uruchamiamy licznik odwiedzin ;)

Nasza mała osada zdewastowana!

W sobotę 22 maja będąc na pokazie w Skórczu dostaję telefon od znajomej: "Hey Radek, przyjechaliśmy do Lipinek potrenować, ale tu wygląda okropnie! Wyrwany płot...". Włosy zjeżyły mi się na głowie. Jakaś grupka ludzi urządziła sobie imprezę w naszym zakątku w Lipinkach, zniszczyła część zabudowań, zniszczyli stojący tam samochód, włamali się do domu, skradziono narzędzia itp.
Ludzka głupota nie zna granic, nasza praca jest marnowana w tak beznadziejny sposób. Szkoda, że nasze piękne ideały są podkopywane w tak prymitywny sposób. Zaplanowaliśmy już prace naprawcze, jednak ten cichy i spokojny azyl naszych marzeń został zaatakowany przez bandę nieokrzesanych buraków, już nie będziemy spać spokojnie.

A na Grunwald to tędy?...

Idziemy ulicą przez nasze kochane miasto, wracamy z pokazu, qpa sprzętu, wszyscy w ciuchach. Maszerujemy równym krokiem trójkami. Ludzie mijający nas wskazują nas palcami, dzieci krzyczą pełne zachwytu i radości: "Mamo, patrz! Rycerze!", "Tato, tato! Wojna!"... . MY przyzwyczajeni do tego typu reakcji z lekkim uśmiechem idziemy dalej, niektórzy nucąc dawne pieśni, inni dyskutując na temat minionego pokazu. "A może zrobimy coś ciekawego? Jakiś numer ..." pada propozycja spośród ludzi.

Dwóch naszych uzbrojonych w miecze wchodzi do najbliższego sklepu, za nimi Mistrz, dwóch następnych staje przed drzwiami tarasując włóczniami wejście do sklepu. Reszta orszaku zatrzymała się naprzeciw sklepowej szyby. A na Grunwald to tędy? - zapytałem. Oniemiała sklepowa zaczęła się zastanawiać jednak nie mogąc wydusić słowa. Niemowa jakaś? Inne dziewki w gospodzie som? Pani zza lady tylko pokręciła głową, dając znak że jest sama. Nic to, ruszamy dalej. Wyszliśmy ze sklepu, i cały orszak ruszył dalej. Wszyscy roześmiani zaczęli komentować reakcje pani sklepikarki oraz przechodniów widzących całe zajście. Pani już nie stała za ladą, a nieśmiało zerkała zza progu drzwi.

Wizyta w przedszkolu "Miś Uszatek"

Miś Uszatek

W środę 4 maja odwiedziliśmy dzieci W przedszkolu Miś Uszatek. Dzieci żywo zainteresowane - Co się dzieje? Rycerze! z początku przestraszone, jednak szybko przekonały się do naszych dobrych zamiarów. Zaciekawione żywą lekcją historii z początku onieśmielone, w końcu zaczęły zadawać pytania. Zaprezentowaliśmy krótką scenę walki, pokazaliśmy dzieciom stroje, uzbrojenie oraz przedmioty użytku codziennego. Największym zainteresowaniem cieszyła się rozmowa o miejscu gdzie mieszkają rycerze i damy, a co za tym idzie pytania gdzie MY mieszkamy. Wizyta bardzo miła, chociaż polały się również łzy przerażenia w pewnych momentach. Dzielna Pani przedszkolanka przytuliła dzieciątko, i wszystko wróciło do normy. Mamy nadzieję, że pozostaniemy w pamięci dzieci, a jeśli nie my, to chociaż historie, które im przedstawiliśmy.

Dzień Ziemi w Owidzu

Pokazy w Owidzu

W czwartek 28 kwietnia mieliśmy okazję gościć w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Owidzu. Jak co roku odbywał się tu Dzień Ziemi, w którym między innymi odbył się pokaz naszego bractwa, podczas którego udało nam się wciągnąć do wspólnej zabawy uczniów z ZSP. Atrakcji było oczywiście bardzo dużo: pokazy ratownictwa medycznego, pokazy strażackie, wystawa psów, na stoiskach fizycznych i chemicznych odbywały się ciekawe doświadczenia, a na stoisku ekologicznym można było brać udział w konkursach o tematyce ekologicznej. Całość uświetniły występy grup muzycznych.
Wspólne zabawy