Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Koniec 2012

Kolejny rok za nami, rok pełen przygód, zabawy oraz ciężkiej pracy. Osobiście rok 2012 uważam za bardzo udany, dużo wyjazdów, sukcesów, nowych twarzy w naszych szeregach oraz uśmiechów na twarzach najmłodszych - widzów. Śmiało możemy powiedzieć, że nasz wysiłek opłacił się. W Nowy Rok wchodzimy pełni optymizmu i nadziei w "nowe jutro".

23.11.12 - NABÓR!

Starogardzkie Bractwo Rycerskie rozpoczyna nabór nowych członków! Interesujesz się historią? A może lubisz taniec? Nie? Może kuglarstwo? Nawet jeśli od zabawy wolisz sporty walki, zapraszamy do Nas! Na naszych spotkaniach i treningach znajdziesz to wszystko i jeszcze więcej, czyli świetną atmosferę, dobry humor, a przede wszystkim przeżyjesz niezapomnianą przygodę! Nasze bractwo powstało w 1995 r. Przez ten czas doskonaliliśmy nasze umiejętności biorąc udział w turniejach w całej Polsce, sami również mamy na koncie organizację kilku takich turniejów. Jeśli chcesz nawiązać nowe znajomości, nabyć nowe umiejętności, lub po prostu oderwać się od szarej rzeczywistości ZAPRASZAMY! Nie mamy górnej granicy wieku! 23 października 2012r przyjdź do Starogardzkiego Centrum Kultury na godz. 19.00. Znajdziesz nas na sali widowiskowej. Odbędzie się prezentacja strojów i uzbrojenia, pokażemy też część zbiorów z naszych wyjazdów: zdjęcia, filmy z walk i inne. Wystarczy wejść na salę i się przywitać :)

Lipinki 2012

W miniony weekend bawiliśmy na włościach naszego Rycerza Piotra Pawła Marchewki. Dobra frekwencja sprzyjała pracom porządkowym, jednak kilku osób zabrakło, przez co plan turnieju nie został wykonany :(. Skończyło się na wspólnym strzelaniu z łuków, kilku walkach i pysznych kiełbaskach w deszczu ;). My się (zbliżającej) zimy nie boimy więc kolejne spotkania w Lipinkach mam nadzieję niedługo!

Pelplin 2012

Dziś nasza ekipa zawitała na turniej bojowy w Pelplinie zorganizowany z okazji Jarmarku Cysterskiego. Nasi fajterzy zdobyli pierwsze 3 miejsca spośród 12 uczestników. Gratulujemy dobrej formy na koniec sezonu i liczymy na kolejne sukcesy ;)

Sztum 2012

Sztum 2012Po latach przerwy SBR miało ogromny zaszczyt i przyjemność odwiedzić mury Zamku Sztumskiego na zaproszenie Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej. Turniej obfitaował w konkurencje, w których naszym fajterom udało się zająć pierwsze i drugie miejsce (Miecio i Tusty) w turnieju bojowym walk pieszych. Bardzo miłe przywitanie a później atmosfera zostawiły pozytywne odczucia. Nasze bractwo właściwie zaczynało przygodę z rycerstwem właśnie na turnieju w Sztumie w 1995r i od tamtej pory współpracowało. Nasz pierwszy Rycerz Piotr Paweł Marchewka pasowany był właśnie przez mistrza bractwa sztumskiego Arkadiusza Dzikowskiego w 1996r w Stegnie.

Wenecja 2012

Ostatni weekend nasze bractwo spędziło pod murami Zamku Weneckiego koło Biskupina. Namiestnik Pomorza Ijon ponownie stanął na wysokości zadania i zorganizował imprezę, na której każdy mógł znaleźć coś dla siebie. SBR bawiło się dobrze, sądzimy że pozostałe grupy również pomimo mniejszej frekwencji niż w atach ubiegłych. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłym roku majówka i sierpniówka połączą się w jedną imprezę i Wenecja chociaż jeden termin zwolni na rzecz pozostałych imprez.

Toruń 2012

Dziś nasze bractwo wróciło z oblężenia zamku toruńskiego. Oczywiście jako oddział wezwany do pomocy w obronie zamku skutecznie udało nam się wraz z gospodarzami odeprzeć ataki wojsk krzyżackich. W tym roku podobało nam się znacznie bardziej niż w rokuz ubiegłym. Impreza dużo lepiej zorganizowana, więc i wrażenia bardzo pozytywne. Jak zawsze mamy nadzieję, że w roku przyszłym również weźmiemy udział.

VI Oblężenie Sławogrodu 2012

Sławogród 2012W dniach 20-22 lipca braliśmy udział w VI Oblężeniu Sławogrodu organizowanego przez Chorągiew Rycerską Primus Inter Pares oraz drużynę Hrafnarnir. Konkurencji nie brakowało, atmosfera świetna, a stoły uginały się pod ilością jedzenia podczas biesiady. Cała impreza przebiegała w znakomitym klimacie, goście i pogoda dopisali, a samo miejsce miało niezwykły urok. Oby więcej takich imprez na północy ;) Wszyscy wspaniale się bawiliśmy i ciepło wspominamy Sławogród. Na koniec imprezy wszyscy dostaliśmy na pamiątkę koszulki z logo Sławogrodu, w których oczywiście pojawiliśmy się na następnym spotkaniu w SCKu.

Nieobozowe lato

Nieobozowe lato 2012Dziś mieliśmy przyjemność gościć w Osiedlowym Domu Kultury przy ul. Reymonta aby umilić dzieciom biorącym udział w akcji Nieobozowe Lato czas. Pokaz udany ;) dzieci zadowolone i usmiechnięte, coniektórym udało się zdobyć monety naszego bractwa, poza tym mało nie doszło do egzekucji jednego ze śmiałków z publiczności, ale szczęśliwie jedna z niewiast poprosiła o łaskę, więc został oszczędzony. Dziękujemy za mile spędzony czas i liczymy na dalszą współpracę ;)

Grunwald 2012

Kolejny Grunwald za nami, w tym roku z nowości obozowaliśmy i występowaliśmy w barwach Chorągwii Krakowskiej. Do inscenizacji bitwy z naszego bractwa wyszły 4 osoby, ogólnie w obchodach grunwaldzkich udział wzięło 10 osób z SBR.Grunwald 2012 Pomimo pozytywnych wrażeń z obozu Krakowskiej tęsknimy za dawnym obozem Artystów i Kuglarzy. Z ciekawostek grunwaldzkich drużyna bohurtowa (5vs5 i 21vs21), w której walczył Nabi zajęła 2 miejsce 2 obu kategoriach, a Czaki biorąc udział po raz pierwszy w konkursie heroldów zajął chwalebne 1 miejsce. Gratulujemy naszym gwiazdom i życzymy kolejnych sukcesów.

Noc Kupały w Owidzu

Pierwsza historyczna impreza w Grodzie Owidz za nami. W sobotę 23 czerwca odbyła się impreza zatytuowana "Wianki na Grodzisku Owidz". Wianki na Grodzisku OwidzKto był, ten wie, że impreza Bardzo udana :) Atrakcji dla zwiedzających nie brakowało - liczne kramy, stoiska, pokazy historyczne cieszyły widzów w każdym wieku. Dla najmłodszych zorganizowane również były konkursy z nagrodami, a zwieńczeniem wszystkiego była inscenizacja "Jak Krzyż Kupałę pokonał" oraz premiera filmu "Miecz i Krzyż". Wśród atrakcji nie zabrakło też koncertów muzyki, po Kapeli Kociewskiej wystąpił świetny zespół Trobairitz, a po nim oczekiwana i znana w całej Polsce grupa OpenFolk.

Od dawna w Owidzu ani nawet Starogardzie nie odbywały się podobne imprezy. Wianki na Grodzisku OwidzOstatnia tego typu odbyła się w 2007 roku w Parku Miejskim, organizowana m.in przez nasze bractwo. Wielki sukces w Owidzu oby był sygnałem dla naszego miasta. Zarówno nasze bractwo jak i inne grupy rekonstrukcyjne chwalą sobie poziom imprezy w Owidzu oraz działania Dyrektora SIK Grodzisko Owidz Przemysława Reya.

Do Grodziska Owidz. Rajd rowerowy z OSiR

W minioną sobotę Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gd zorganizował rajd rowerowy - tym razem ze Starogardu do Grodziska Owidz. Był to ostatni z czterech Rajdów Rowerowych z JR Sport.
Rajd rowerowy na gród Owidz 2012Trasa rajdu przebiegała ze Starogardu przez Kolinicz - Barchnowy i Owidz, liczyła około 20km. Dopisały pogoda i frekwencja. W rajdzie wzięło udział 41 osób. Cała grupa w wyśmienitych humorach i przy pięknej pogodzie wyruszyła spod starogardzkiego ratusza. Miejscem docelowym było Grodzisko w Owidzu, gdzie uczestników rajdu przywitało Starogardzkie Bractwo Rycerskie. Rycerze przygotowali dla rowerzystów mnóstwo atrakcji. Członkowie bractwa opowiadali o średniowiecznych wojownikach i zwyczajach, pokazali też jak się walczy prawdziwym mieczem. Ponadto organizator rajdu przygotował dla dzieci hełmy rycerskie. Tradycyjnie, jak na każdej tegorocznej rowerowej wyprawie nie zabrakło zabaw i konkursów. Pierwszym zadaniem dla dzielnych rycerzy było rozminowanie pola z bomb cukierkowych. Było kilka konkurencji sportowych. Slalom na czas w swoich kategoriach zwyciężyli Jakub Lamek i Daniel Dąbkowski. Zabawę w pif-paf wygrała Lucyna Lamek - zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez sponsora wyprawy. Nie zabrakło poczęstunku. Był to czwarty rajd zorganizowany tej wiosny przez OSiR - wcześniej rowerzyści jeździli do Obozina, Szteklina i Sumin.

Autor: (erka) (MP) Źródło: Gazeta Kociewska

Niedzielny dzień dziecka

Dzisiejszy dzień minął pod nazwą dnia dziecka. Coprawda już 2 dni minęły od prawdziwego dnia dziecka, ale w naszym mieście obchodzono właściwie go przez cały weekend. Najpierw pokazaliśmy się w Gordzie Owidz, gdzie mogliśmy zaprezentować uzbrojenie oraz kilka warszatów rzemieślniczych udostępnionych nam przez dyrektora SIK Grodzisko Owidz Przemka Reya. Prosto z Owidza pędziliśmy na Plac Farmaceutów do Starogardu, na który zaprosił nas Johny Brodacz Polska Północna Jaś Radzewicz, na którego wezwanie odpowiadamy zawsze kiedy tylko można :) Dzieci zadowolone z dnia pełnego zabaw i przygód, a co za tym idzie - zadanie wykonane :)

Zaprzysiężenie Starszyzny

Dziś w Villa Carota zaprzysiężona została nasza Starszyzna bractwa. Z funkcji kanclerza ustąpił Łukasz Nocoń, jego miejsce zajął Mariusz Szarmach, z funkcji skarbnika ustapił Dariusz Wiśniewski, jego miejsce zajął Dawid Sadowski, natomiast mistrzem bractwa nadal jest Radosław Spychalski. Wieczór pełen wrażeń, dokonaliśmy 4 nominacji do stopnia wasala, jednak żaden z nominowanych nie czuł się na tyle godnym, by dostąpić tego zaszczytu. Nasz były skarbnik, Czaki złożył na ręce mistrza swoje surcotte d'arms, co chyba najbardziej zaskoczyło zebranych. Życie toczy się dalej, a my szanując decyzje naszych przyjaciół nadal wspólnie działamy i się wspieramy.

XX Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

W minioną sobotę nasze bractwo gościło na XX Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich, gdzie mieliśmy okazję zaprezentować walki oraz tańce i porozmawiać np. z odtówrcą roli Zbyszka z kultowego filmu "Krzyżacy", którego część kręcona była właśnie w okolicach Starogardu Gdańskiego. Publika szybko włączyła się do naszych tańców, była masa zabawy i śmiechu. Pokaz jak najbardziej zaliczamy do udanych, cieszymy się, że mogliśmy wziąść udział w tym wydarzeniu.

Noc Muzeów

Droga krzyżowa 2012

W sobotę w całej Polsce miejsce miała tzw. Noc Muzeów, czyli wszystkie muzea stały otworem za darmo dla zwiedzających. Nasze bractwo na zaproszenie dyrektora SIK Owidz Przemysława Reya wzięło udział w obchodach Nocy Muzeów w Grodzie Owidz oraz w Muzeum Ziemi Kociewskiej. Przewinęło się jak zwykle bardzo dużo turystów, a i my zadowoleni jesteśmy ze spędzonego w "naszych klimatach" czasu. Coprawda dzień był zabiegany i pełen pracy, ale za to teraz wiemy, że poranek na Grodzie Owidz wart jest każdej ceny ;)

Majówka Wenecka

Droga krzyżowa 2012

W dniach 4-6 maja Starogardzkie Bractwo Rycerskie obozowało w gościnnych progach Zamku Weneckiego niedaleko Biskupina na zaproszenie naszego przyjaciela i Namiestnika Pomorza Ijon. Na majówce jak zwykle działań było całe mnóstwo, cieżko było wziąć udział we wszystkich konkurencjach, a już o wypoczynku w ciągu dnia nie ma maowy :) Oby więcej takich imprez!

Misterium Męki Pańskiej

Droga krzyżowa 2012

6 kiwetnia nasze bractwo zorganiozwało drogę krzyżową w Jabłowie. W inscenizacji wzięło udział bardzo dużo ludzi, dziękujemy wszystkim przybyłym za wspólne świętowanie obchodów Wilekiej Nocy. W roku 2011 powrócilismy do organizowania tego typu inicjatyw, a tegoroczne misterium dowodzi, że na stałe udało nam się przywrócić tą tradycję. Szczególne podziękowania dla naszego Kanclerza Mariusza Szarmacha, który na swoje barki wziął orgazniowanie tego spektaklu od 2011 roku.

Marcowe i kwietniowe manewry

Kolejne manewry w Villa Carota - marcowe - za nami. Czyżby pogoda dyktowała nam frekwencje na manewrach? Manewry 4 marca trwały krótko, po czym przerodziły się we wspólne kiełbaskowanie przy ogniu i opowieściach o dawnych bohaterach i etykiecie odtwarzanych przez nas czasów. Miło tak w spokoju posiedzieć przy ogniu, kiedy dookoła pogoda w kratke. Jednak nam to nie straszne, "kto się boi Gargamela..."


Manewry kwiecieńManewry 1 kwietnia zwiastowały już rozpoczęcie się sezonu. Oprócz przeprowadzenia manerwów - po raz pierwszy w grodzie Owidz, zorganizowany został tam dzień otwarty dla mieszkańców Owidza. Mogli oni pooglądać nasze zmagania, byli świadkami pojedynku rycerskiego, oraz życia obozowego. Manewry dały nam przedsmak tego, ile w tym sezonie przed nami pracy.

I manewry 2012

Manewry styczeń

W miniony weekend udało się zorganizować pierwsze w tym roku manewry w Villa Carota z udziałem zaprzyjaźnionych grup. Mimo niewielkiej frekwencji i mrozu na dworze, plan manewrów został zrealizowany. Pozostaje jedynie dopracowanie sposobów na zmotywowanie większej ilości uczestników do wspólnych ćwiczeń.

XX Finawł WOŚP

W niedzielę odbył się jubileuszowy XX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w którym jak co roku udało nam się wziąć udział. Najbardziej chyba cieszy cegiełka, którą udało się dołożyć, czyli zlicytowany pokaz naszego bractwa. Pierwszy raz bractwo oprócz swojego udziału jako atrakcji mogło "dołożyć się" do składki na rzecz potrzebujących. Wg nas przewinęło się dosyć mało osób przez całą galę, ale mamy nadzieję, że z roku na rok będzie coraz lepiej i coraz więcej osób będzie brało udział w tak zacnych inicjatywach.

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli i przyłożyli się do pokazu. Fajnie w tak dużej ekipie się razem pokazywać ;)