Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Rycerstwo bierze swój początek w XI wieku, kiedy zasłużonych wojowników w Europie Zachodniej zaczęto wynagradzać ziemią, kończy się wraz z końcem średniowiecza, w XV wieku. Do czasów Bolesława Chrobrego wojownicy otrzymywali konie, broń i żołd. Podstawową różnicą pomiędzy wojownikiem a rycerzem była inna umysłowość. Choć wojowników od rycerzy nie różniła umiejętność walki, o tyle zmianie uległ cel walki. Dla rycerzy, zgodnie z ich etosem, ważne były zasady: ochrona swego pana, ochrona religii, szczodrość, honor i chęć zasłużenia sobie na względy damy serca. Stan rycerski był silnie i nierozerwalnie związany z religią chrześcijańską. Dlatego na przykład w Polsce na Pomorzu o rycerstwie można mówić dopiero od wieku XII, gdyż wcześniej panowało tam pogaństwo. Reguła Rycerska mówi, iż „trzy są rycerza przymioty święte: czystość w miłości i prawdzie, cześć rycerska moc uczynku rodząca, sprawność orężna, ku obronie słabych i przestrodze niesprawiedliwych”.

Bractwa Rycerskie skupiają grupy osób o wspólnych zainteresowaniach, fascynacjach średniowieczem. Działalność którą prowadzą można scharakteryzować jako artystyczną. Odtwarzając realia wieków średnich odtwarzane są stroje, tańce, uzbrojenie, sztuka walki jak i obyczaje. Właśnie takim stowarzyszeniem jest Starogardzkie Bractwo Rycerskie.

Starogardzkie Bractwo Rycerskie (w skrócie SBR) jest stowarzyszeniem zrzeszającym osoby fizyczne, a jego działalność oparta jest na przepisach prawa o stowarzyszeniach. Celem działania SBR jest m.in. "popularyzacja idei rycerskich oraz tradycji średniowiecznej kultury rycerskiej” oraz „popularyzacja historycznych, kulturowych i turystycznych walorów regionu kociewskiego, a w szczególności Starogardu Gdańskiego i jego okolic”. W skład Bractwa wchodzą Członkowie Rzeczywiści, Honorowi i Wspierający. Obowiązkiem każdego członka SBR jest popularyzowanie idei i zamierzeń Bractwa, (...) dbanie o dobre imię Bractwa, (...) prezentowanie w życiu codziennym wartości rycerskich jak: męstwo, odwaga, honor, patriotyzm, (...) wrażliwość i niesienie pomocy potrzebującym, zaś do praw członków Bractwa należy: uczestnictwo w zebraniach ogólnych oraz posiadanie czynnego i biernego prawa wyborczego do organów Bractwa, wyrażanie ocen i opinii oraz składanie wniosków w sprawach związanych z działalnością Bractwa.

SBR jak każde tego typu stowarzyszenie ma własną strukturę oraz organy. Organami takimi są: Zebranie Ogólne Bractwa czyli Rada Panów oraz Starszyzna Bractwa pełniąca funkcję Zarządu. Kadencja Starszyzny, jako głównego organu zarządzającego stowarzyszeniem, wynosi dwa lata.


Historia SBR


Starogardzkie Bractwo Rycerskie zostało założone w 1995 roku przez Piotra Pawła Marchewkę, Adama Marchewkę i Piotra Andrzejewskiego. Przez pierwszy rok było organizacją nieformalną. Dopiero w czerwcu 1996 roku nastąpiła jego rejestracja prawna. Pomógł w niej mecenas Janikowski. Herb bractwa przedstawia tarczę dwudzielną w skos niebieski, na pierwszym polu czerwoną wieżę na złotym tle, na drugim zaś zielono-srebrną szachownicę.

W 1996 roku, w sierpniu, Bractwo doczekało się pierwszego rycerza, na którego został w Stegnie pasowany jeden z założycieli – Piotr Marchewka. Rok później członkowie SBR odnieśli pierwsze sukcesy na znaczących turniejach na Pomorzu. W lutym 1997r. Mariusz Mecka zajął III miejsce w turnieju łuczniczym na Zamku w Bytowie, natomiast w czerwcu tego roku Paweł Wilma zajął również III miejsce na Machinach Pagińskiego w Gdańsku, zaś miesiąc później obaj uplasowali się na trzeciej pozycji w walkach pokazowych biorąc udział w Turnieju Rycerskim w Santoku. Kolejny rok, 1998, stał przede wszystkim pod znakiem pokazów, m.in. z okazji 800-lecia miasta Starogard Gdański. Rok „przedmilenijny”, 1999, zapisał się w historii Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego z powodu spektakularnego zwycięstwa Mariusza Mecka, który to w Turnieju Rycerskim w Twierdzy Wisłoujście zajął I miejsce i zdobył prestiżową nagrodę Grafa Majowego.

Nowe milenium SBR rozpoczęło od zebrania Kapituły Rycerstwa Polskiego, które to odbyło się na Zamku w Nowem nad Wisłą, w lutym 2000r. Ważną imprezą historyczną były też czerwcowe Mediwalia – Festyn Archeologiczny na Zamku w Brodnicy. Umocnił on pozycję Stowarzyszenia wśród bractw rycerskich.

Jednak życie Bractwa to nie tylko wyjazdy, pokazy i turnieje. Życie prywatne „bractwowiczów” często miesza się i wpływa na działalność w SBR. Rok 2001 to rok... małżeństw. W tymże roku związek małżeński zawarły dwie pary. Małżonkowie poznali się właśnie w Stowarzyszeniu.

Rok 2002 to pewnego rodzaju boom w Bractwie – w kalendarium zapisał się pod znakiem wielu znaczących zwycięstw w bardzo ważnym turnieju, który cyklicznie odbywa się na Zamku w Nowem nad Wisłą. Agata Gołąbek zajęła dwa pierwsze miejsca – w turnieju rzutu włócznią i w turnieju rzutu „zapałką”. Arkadiusz Topka zajął te same miejsca w tych samych konkurencjach przeznaczonych dla mężczyzn. W turnieju łuczniczym II i III miejsce również zajęli członkowie SBR – Katarzyna Hanf i Mariusz Mecka. Oboje w turnieju podnoszenia snobka zajęli kolejno II i I miejsce. Natomiast w turnieju na Zamku w Bytowie I miejsce w biegu plebejskim dla Arkadiusza Topka i III na Machinach Pagińskiego dla Piotra Kajzra.

Pierwsze w swojej historii Misterium Drogi Krzyżowej Starogardzkie Bractwo Rycerskie zorganizowało w roku 2003. Odbyło się ono w kwietniu tegoż roku w Starogardzie Gdańskim oraz w Jabłowie.

Maj 2003 przyniósł kolejne zwycięstwo turniejowe – ówczesny Mistrz Bractwa, Mariusz Mecka, wygrał Turniej Łuczniczy w Bydgoszczy. W tym roku SBR wzięło też udział w Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem – odtąd na stałe wpisanej w kalendarz imprez obowiązkowych dla Stowarzyszenia.

Kolejne dwa lata to przede wszystkim działania statutowe na terenie miasta oraz wyjazdy na pokazy oraz turnieje gdańskie, do Bytowa, na pola Grunwaldu oraz do Osieka - na coroczny Zjazd Wojów Pomorza organizowany przez zaprzyjaźnione bractwo sopockie.

W roku 2004 SBR zostało zaproszone do uczestnictwa w Mistrzostwach Połowu Bursztynu. Pokazy, które dało w Gdańsku, Gdyni i Jantarze okazały się wielkim sukcesem. W 2005r., we wrześniu, odbył się turniej bojowy zorganizowany z okazji 10-lecia Starogardzkiego Bractwa. Zakończył się on huczną biesiadą.

Najważniejszym wydarzeniem roku 2006 było pasowanie na rycerza naszego ówczesnego Mistrza bractwa Mariusza Mecka przez Jarosława Struczyńskiego podczas obchodów rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Lata 2006 i 2007 są w związku z tym i kolejnymi wydarzeniami dla nas przełomowe, udało się zorganizować kolejno I i II Turniej Rycerski w Starogardzie Gdańskim. Było to dla nas nie lada wyzwaniem, ale przy pomocy przyjaciół i woli działania wszystko udało się bardzo dobrze, zjechali do nas goście z całej Polski, konkurencji nie brakowało a i jadła wraz napitkiem było dostatek podczas tradycyjnej już biesiady. Oprócz tego oczywiście nadal braliśmy udział w inscenizacji Grunwaldzkiej oraz gościliśmy w różnych zakątkach naszego kraju na corocznych imprezach.

W roku 2008 i 2009 bractwo wykonało kolejny krok w stronę odtwórstwa, rozpoczęliśmy tzw. wyprawy eksperymentalne, mające na celu m.in. zgłębienie "możliwości przeżycia" w trudnych warunkach. Przyniosło to wiele nowych doświadczeń i pchnęło w kierunku zdobywania nowej wiedzy, umiejętności oraz wyposażenia z zakresu życia codziennego w średniowieczu. Jak co roku oczywiście odbyły się turnieje łucznicze w Starogardzie oraz w Lipinkach Szlacheckich oraz wzięliśmy udział w inscenizacji bitwy Grunwaldzkiej. Rok 2009 obfitował w bardzo dużo przygotowań do zbliżającej się rocznicy 600-lecia bitwy.

Rok 2010 to kolejny rozdział życia naszego bractwa. Rok, w którym obchodziliśmy XV-lecie isnienie bractwa, 50-lecie kręcenia filmu "Krzyżacy" na terenach Starogardu i okolic, oraz wielkie 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem. Poza tym, kolejną okazją do świętowania było pasowanie na rycerza Pawła Wilmę podczas obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem przez Hetmana Wielkiego Kapituły Rycerstwa Polskiego Tadeusza Antoniego Pagińskiego, który to jako trzeci pasowany rycerz zasila szeregi naszego bractwa. Chwała mu! W ramach 15-lecia przy współudziale finansowym Gminy Starogard Gdański trafiliśmy do większej ilości szkół w naszym mieście, dzięki czemu większa ilość dzieci i młodzieży mogła zetknąć się z kulturą średniowiecza. Był to również czas wzmożonej pracy, którą wkładaliśmy w naszą grupę od 15 lat, czas przygotowań do wielkiej rocznicy 600-lecia bitwy pod Grunwaldem w której udało nam się wystawić aż 7 zbrojnych, oraz czas świętowania i dziękowania naszym przyjaciołom i dobrodziejom za wspólnie przeżyte 15 lat i pomoc przez cały okres naszej działalności. W październiku urządziliśmy galę w Starogardzkim Centrum Kultury z okazji naszego 15-lecia, na którą zaprosiliśmy rodziny, przyjaciół oraz dobrodziejów naszego bractwa.

Rok 2011 od samego początku obfituje w różnego rodzaju pokazy i lekcje w szkołach. Pomimo braku zewnętrznych źródeł finansowania własnymi siłami stanęliśmy na wysokości zadania dotyczącego szerzenia wiedzy i kultury o średniowieczu w szkołach. Również sezon obfituje w wiele wyjazdów i imprez plenerowych. Rozpoczęliśmy go przyjęciem nowej chorągwi, organizując uroczystość w Lipinkach Szlacheckich na ziemiach rycerza Piotra Marchewki. Niestety spotkało nas nieszczęście, nasza mała osada Villa Carotta kilka tygodni później została zdewastowana przez wandali. Kolejnym z przełomowych wydarzeń w dziejach bractwa będzie powołanie Gwardii w naszym bractwie na której czele stanie Jarosław "Druss" Makiła. Rok 2011 rozpoczęliśmy tzw. manewrami, w których wzięliśmy udział w Dolinie Zgniłych Mostów w Gdańsku Oliwie, po czym w połowie roku sami już zorganizowalismy kolejne manewry w Villa Carota. Do końca roku udało się zorganizować kolejne manewry w grudniu, który wpisalismy już w nasze comiesięczne działania na przyszłe lata.

Rok 2012 był rokiem wielkich zmian w naszym bractwie. Został obalony stary porządek feudalny, który zastąpiony został ustrojem demokratycznym. Rozwiązana została Rada Panów, po czym władza przeszła w ręce ludu. Jako swojego przedstawiciela na kolejną kadencję starszyzny w roli mistrza bractwa ponownie został wybrany Radosław Spychalski, obowiązki kanclerza dzierżyć będzie Mariusz Szarmach a obowiązki skarbnika Dawid Sadowski. W międzyczasie oczywiście nie ustawaliśmy w działaniach. Już w styczniu grupa jak co roku wzięła udział w kolejnej edycji WOŚP gdzie tym razem dołożyła cegiełkę od siebie i wystawiła na licytację pokaz własnych umiejętności. Udział w sejmiku bractw pomotskich i obradach Kapituły Rycerstwa Polskiego nakreślił plan działania dla bractwa. Sezon na dobre rozpoczęliśmy dniem otwartym w Grodzie Owidz, gdzie oczywiście wykorzystując okazję zorganizowaliśmy nasze manewry.

W 2013 roku SBR czekało dużo pracy. Wiele pokazów i turniejów, które się odbywały w sezonie co tydzień oraz współpraca z Grodziskiem Owidz nie pozostawiały dużo czasu wolnego. Ponownie bractwo wystartowało w konkursie grantowym w Gminie Miejskiej oraz po raz pierwszy w Urzędzie Marszałkowskim, co wygenerowało również dużo pracy w ciągu roku poza weekendami. Zaowocowało to przeprowadzeniem około 40 lekcji, w których udział wzięło prawie 1000 dzieci ze Starogardu i okolic. Zadowolenie z naszej pracy było tym większe, iż nawał pracy nie przeszkodził nam w zdobywaniu kolejnych nagród w imprezach w całej Polsce. Dodatkowo ważnym wydarzeniem w życiu bractwa było pasowanie na rycerzy mistrza Radosława Spychalskiego oraz kanclerza Mariusza Szarmacha. Uroczystość uświetniło wielu zacnych gości z Ruchu Rycerskiego takich jak Hetman Wielki Rycerstwa Polskiego Tadeusz Antoni Pagiński, Kawaler Orderu Orła z Mieczem Grzegorz Łukaszewski, namiestnicy Pomorza Mirosław Kropiński i Wielkopolski Katarzyna Pieszczoch i wielu innych naszych przyjaciół. Wysoko postawiona poprzeczka w tym roku motywuje nas do dalszych działań.

Rok 2014 rozpoczęty został od wyborów nowej starszyzny. Na mistrza wybrany został ponownie Radosław Spychalski, kanclerzem został Sadowski Dawid a funkcję skarbnika przejął Piotr Gworek. Do życia przywrócona została Rada Panów obalona w 2012 roku. Również współpraca z grodziskiem Owidz przyjęła nową formę wraz z objęciem tam funkcji Dyrektora Magdy Cholewa. Jednym z największych osiągnięć bractwa w tym roku było zwycięstwo Wojtka Belka w turnieju bojowym młodzików pod Grunwaldem. Kolejnym wydarzeniem było zdanie urzędu mistrza przez Radosława Spychalskiego, po sierpniowych wyborach uzupełniajacych nowym mistrzem został dotychczasowy dowódca Gwardii Jarosław "Druss" Makiła. Rozpoczęły się przygotowania do obchodów XX-lecia bractwa, które już zbliżają się wielkimi krokami.W 2015 roku czekało nas wiele przełomowych momentów w historii bractwa. Rok rozpoczął się od otrzymania nagród "Przyjaciel Kultury" przez SBR oraz "Pozytywka" przez mistrza Jarosława Makiła. Kolejnym z nich było odejście pocztu Rycerza Radosława Spychalskiego z szeregów bractwa.