Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
SPIS POWSZECHNY


STANY FUNKCJE I TYTUŁY HONOROWE


Stan - to pozycja w drabince awansów, odzwierciedlający zależności feudalne

Rycerze Pasowani - szlachta najwyższej rangi, podniesieni do tej godności z tytułu Wasala, za zasługi dla Pocztu i Bractwa za aprobatą Rady Panów oraz Rycerzy z zaprzyjaźnionych Bractw. Wraz z tytułem uzyskuje prawo do herbu (może to być utrzymany znak własny) i chorągwi. Tytuł ten jest tytułem dożywotnim.

Seniorzy - szlachta wyższej rangi, Dowódcy Pocztów, to osoby, które osiągnąwszy tytuł Wasala bądź Damy utworzyły poczet. Zasiadają w Radzie Panów zobowiązując się do organizowania działań na rzecz Bractwa, posłuszeństwa Starszyźnie, a jeżeli w niej zasiada, to Mistrzowi.

Damy i Wasale - szlachta niższej rangi, są to tytuły nadawane wyłącznie na drodze zasług dla rozwoju Pocztu i Bractwa osobom będącym w stopniu Dwórki, Dworzanina bądź Miles. Mają prawo do jednego pachołka i sługi, jeśli takowych zaciągną na służbę, prawo do znaku własnego i do utworzenia własnego pocztu, który może być pocztem podległym Panu Pocztu, z którego pochodzą. Tytuł ten daje prawo do głosu w Radzie Panów.

Dwórki, Dworzanie i Miles - szlachta pospolita, są to tytuły nadawane wyłącznie na drodze zasług dla rozwoju Pocztu i Bractwa. Miles ma prawo do noszenia miecza przy pasie, ponadto zostaje mu oficjalnie wręczona, przez panującego aktualnie Mistrza, tunika bojowa w barwach Bractwa, podczas specjalnej uroczystości nadania.

Mieszczanie - warstwa handlowo-usługowa, przykłady rzemiosła: taniec, śpiew, muzyka, kaligrafia, malarstwo, rzeźba, tkactwo, haft, krawiectwo, kuglarstwo, garncarstwo, kowalstwo, płatnerstwo, stolarstwo, odlewnictwo, złotnictwo, grawerstwo

Służba - Służki, Paziowie, Pachołki, osoby które ukończyły okres nowicjatu poprzez złożenie pisemnego wniosku na ręce Opiekuna Nowicjatu i zaliczyły rozmowę kwalifikacyjną, której termin wyznacza Mistrz Bractwa.

Nowicjusze - osoby, które złożyły pisemny wniosek, wyrażający chęć wstapienia w poczet członków Bractwa na przynajmniej półroczną służbę, w czasie której obligują się do zapoznania się z zasadami panującymi w Bractwie, oraz zaopatrzenia się w obowiązyjący strój i wyposażenie. Mają prawo do jednego wyjazdu turniejowego, jeżeli wyrażą taką chęć

Obserwatorzy - osoby nie będące w szeregach Bractwa, ale deklarujące się przez udział w spotkaniach do złożenia pisemnego wniosku w najbliższym obowiązującym terminie

Funkcja - to powierzony urząd lub sprawowanie nad czymś pieczy bez względu na pozycje w hierarchii Bractwa

Mistrz
Kanclerz Skarbnik
Chorąży i Zastępcy Chorążego
Namiestnicy / Komendanci Obozów
Dowódcy Pocztów i Dowódcy Drużyn czyli Rada Panów
Dowódca Gwardii i Gwardziści
Opiekunowie Nowicjatu
Giermek


Obydwa schematy należałoby postrzegać odrębnie, ale jak widać nie wykluczają się wzajemnie i tworzą pełny obraz zależności w SBR:

Starszyzna
Mistrz
Kanclerz i Skarbnik

Rada Panów - Starszyzna, Rycerze, Seniorzy, Wasale, Damy, Dowódca Gwardii
Dwórki, Dworzanie, Miles, Gwardziści, Opiekunowie Nowicjatu
Mieszczanie
Służba, Paziowie, Pachołki
Nowicjusze
Obserwatorzy

Tytuł Honorowy - określa osoby zajmujące pewne pozycje w strukturach Bractwa, ale nie wpisujące się bezpośrednio w hierarchię

Pani - żona Seniora

Ceremoniarz - dba o nastrój i poprawność ceremonii Bractwa

Dziedzic / Dziedziczka - syn lub córka Seniora

Giermek - podopieczny Rycerza, pełni też funkcje reprezentacyjne


uporządkowano styczeń 2014 - Piotr Paweł Marchewka


Obecnie w Bractwie, poza Dworem, funkcjonuje jeden poczet:

Poczet Rycerza Piotra Pawła Marchewka

Pozostali członkowie należący do Dworu Bractwa